SPIRES FEDERATION GOVERNING BODY
 

The Governors of  The Spires Federation are a group of volunteers who carry overall responsibility for the school. We comprise representatives from the local community, parents, and those who work at the schools. It is our job to act as “critical friends”, monitoring the life of the school, the delivery of the curriculum, and the finances which pay for it all. The full governing body meets six times a year,  where matters surrounding finance and personnel, curriculum and the buildings and site are all discussed. All the Governors feel a real sense of privilege at being part of The Spires Federation and enjoy working to make sure that the education provided for the children is the best it can be. Please take a read below and find out who are Governors are:

Andrew Hancy (@AndrewHancy) | Twitter

Andrew Hancy (Chair of Governors)

Andrew has a strong background within senior leadership positions within both the private and public sector. He is currently Head of Business Support Services for Lincolnshire County Council with responsibilities covering a wide area of administration, secretarial and financial support, in house apprenticeships, complaints, FOI, SARS and school administration support services.  Andrew is married and has 2 grown up children, a daughter and a son. In his spare time Andrew enjoys running and keeping busy renovating the Victorian farmhouse he lives in with his family.

 

 

Andy Watson ( Vice Chair)

I am married and a Father to our wonderful 7-year-old son. I am passionate about people having an environment where there is opportunity to develop and flourish.  In my spare time I enjoy running and also walking our very mischievous Golden Retriever. 

 

Mary Watson (Parent Governor)

I am a mum, a wife, a dog owner and an avid reader. I seek new experiences and skills. I became a governor to have a voice and to support our local school. To relax I read, sew and practice yoga.

 

 

Julian Hurdman 

Hello, my name is Julian Hurdman, I have lived in Dunston for nearly two years and two of my Grandchildren go to St Peter’s. My interests include cycling, running, skiing, swimming, walking, making and growing things. I am most at home in the countryside particularly fields, mountains and forests. My interest in young people’s education has been lifelong. I am passionate about children acquiring skills of curiosity and understanding and developing an approach to learning which will equip them for the many challenges which they will encounter in their life. I taught secondary mathematic for thirty-eight years and have had the real delight in witnessing the progression of young people into mature and responsible adults. 

 

2021-2022

 Name

Category

Appointed By

*

Date First Appointed

Term of Office Details

Business

Interest

Relationships with the school staff including spouses, partners and relatives

Other Governor Roles

Governor Role

Governor Committee

FGB Meetings Attendance

Committee Meeting Attendance

Start Date

End Date (ToE) /

Resigned (R)

 

Pay CM

Emma Hill

Executive Headteacher

 

01/01/2019

01/01/2019

23/07/2021 (R)

Nil

Nil

Nil

Executive Head Teacher

 

5 of 6

 

 

 

 

Andrew Hancy

LA Governor

Board

14/06/2020

14/06/2020

13/06/2024

Nil

Nil

Yes

Chair

Finance

 

6 of 6

Yes

Jill Chandar-Nair

Co-opted Governor

Board

18/06/2020

18/06/2020

17/06/2024

Nil

Nil

Nil

Vice Chair

Safeguarding & Attendance

 

6 of 6

Yes

Jason Robb

Co-opted Governor

Board

14/06/2018

14/06/2018

13/06/2022

Nil

Nil

Nil

Behaviour

 

6 of 6

Yes

Joanne Kerry

Co-opted Governor

Board

22/09/2020

22/09/2020

03/07/2021 (R)

Nil

Nil

Nil

Culture

 

5 of 5

Yes

Julian Hurdman

Foundation Governor

Diocese

16/09/2020

16/09/2020

15/09/2024

Nil

Nil

Nil

Teaching Quality & Assessment

 

5 of 6

Yes

Jayne Carter

Co-opted Governor

Board

09/02/2021

09/02/2021

08/02/2025

Nil

Nil

Nil

Curriculum

Progression & Attainment

 

5 of 6

 

Diana Davies

Foundation Governor

Diocese

31/10/2017

31/10/2017

30/10/2021

Nil

Nil

Nil

Church Distinctiveness

 

6 of 6

Yes

Andy Watson

Parent Governor

Parent

21/07/2020

21/07/2020

20/07/2024

Nil

Nil

Yes

Leadership

 

6 of 6

Yes

Mary Watson

Parent Governor

Parent

21/07/2020

21/07/2020

20/07/2024

Nil

Nil

Nil

Health and Wellbeing

 

6 of 6

Yes

Laura Douglas

Staff Governor

Staff

14/10/2020

14/10/2020

13/10/2024

Nil

Nil

Nil

Curriculum

Progression & Attainment

 

6 of 6

 

2022-2-23

 Name

Category

Appointed By

*

Date First Appointed

Term of Office Details

Business

Interest

Relationships with the school staff including spouses, partners and relatives

Other Governor Roles

Governor Role

Governor Committee

FGB Meetings Attendance

Committee Meeting Attendance

Start Date

End Date (ToE) /

Resigned (R)

 

Pay CM

Courtenay Wall

Executive Headteacher

 

01/09/2021

01/09/21

 

Nil

Nil

Nil

Executive Head Teacher

 

 

 

Andrew Hancy

LA Governor

Board

18/06/2020

18/06/20

17/06/2024

Nil

Nil

Yes

Chair

Leadership & Management

 

 

 

James Boughton-Thomas

Co-opted Governor

Board

29/03/2022

29/03/22

28/03/2026

Nil

Nil

Nil

Finance & Premises

Food Standards

 

 

 

Jason Robb

Co-opted Governor

Board

14/06/2022

14/06/22

13/06/2026

Nil

Nil

Nil

Finance & Premises

Food Standards

 

 

 

Thomas Swain

Co-opted Governor

Board

29/03/2022

29/03/22

28/03/2026

Nil

Nil

Nil

Quality of Education

 

 

 

 

Co-opted Governor

Board

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Julian Hurdman

Foundation Governor

Diocese

16/09/2020

16/09/20

15/09/2024

Nil

Nil

Nil

Quality of Education

 

 

 

 

Foundation Governor

Diocese

 

 

 

Nil

Nil

Nil

 

 

 

 

Andy Watson

Parent Governor

Parent

21/07/2020

21/07/20

20/07/2024

Nil

Nil

Yes

Vice-Chair

Leadership & Management

 

 

 

Mary Watson

Parent Governor

Parent

21/07/2020

21/07/20

20/07/2024

Nil

Nil

Nil

Behaviour & Wellbeing

 

 

 

Abi Stevenson

Staff Governor

Staff

29/03/2022

01/04/22

31/03/2022

Nil

Nil

Nil

Personal Development

 

 

 

Clerk to Governors – Sheila Speirs

Vacancies (as at Sept 2022)    -     Co-opted Governor     x2

                                                     -      Foundation Governor x1

 

 

The Instrument of Government (Updated in Academic Year 2021) states that the Governing Body shall consist of 12 Governors as follows:

2 Parent Governors  /  1 Headteacher  /  1 Staff  /  1 Local Authority  /  5 Co-opted Governors  /  2Foundation Governors

 

* Foundation Governors are appointed by the Diocese of Lincoln Board of Education, the Authority Governor is nominated by the Local Authority, Parent Governors are elected by the parent body and Staff Governors are elected by the staff body of the school.

 

** All Governors’ terms of office are 4 years.

 

 The Governing Body appointed Pay Committee in September 2022 – other appeals committees will be appointed as and when required.

 

The Full Governing Body ratifies decisions following recommendation from the committees/panel above (unless otherwise stated in School Policy/Terms of Reference/Scheme of Delegation), and all minutes are available by contacting the Clerk to the Governors with the exception of confidential minutes

 

Spires Federation Governors

  • Courtenay Walls ~ Headteacher
  • Andrew Hancy (Chair)
  • Thomas Swain 
  • James Broughton- Thomas
  • Abigail Stevenson
  • Julian Hurdman
  • Jason Robb
  • Andy Watson(Vice Chair)
  • Mary Watson